M A N A F U *

MANAFU*

Lectura obligatorie pentru orice om de PR

4560099183_1f85d3bf81_z

“Cred ca e primul lucru pe care trebuie sa il stie un om de PR! ‘Cum monitorizezi brandul online’ http://t.co/sDfPDVU via @zoso”. Cu acest mesaj am inceput ziua pe Twitter astazi. Un pic mai tarziu, la sala, cand pedalam pentru a scapa de sticlele de Staropramen de la Paraul Rece si citeam ce tweet-uri noi au mai aparut, mi-am dat seama ca am gresit. Sa monitorizezi brand-ul online este de fapt al doilea lucru pe care ar trebui sa il faci daca lucrezi in comunicare si atributii legate de online. Primul este sa citesti bloguri.

Scriu acest post pentru ca intalnesc oameni din PR interesati de social media, blogger relations si online, in general, care tradeaza faptul ca nu citesc bloguri. Evident, nu e obligatoriu, dar daca tot vrei sa activezi in zona asta… Pentru cei care nu citesc bloguri si pentru cei care inca nu le citesc pe cele relevante (in opinia mea), iata o scurta lista de recomandari:

BLOGGERI AUTENTICI
Cetin Ametcea (arhiblog.ro)
Cristi China-Birta (chinezu.eu)
Cristi Dorombach (piticu.ro)
Vali Petcu (zoso.ro)

CELEBRITATI MEDIA
Andi Moisescu (andimoisescu.ro)
Dragos Bucurenci (bucurenci.ro)
Cabral Ibacka (cabral.ro)

JURNALISTI
Cristina Bazavan (bazavan.ro)
Iulian Comanescu (comanescu.ro)
Dan Dragomir (dandragomir.biz)
Victor Kapra (victorkapra.ro)
Vlad Petreanu (petreanu.ro)
Cristi Sutu (sutu.ro)
Simona Tache (simonatache.ro)
Catalin Tolontan (tolo.ro)

BLOGGERI SPECIALIZATI
Bogdana Butnar (bogdanabutnar.ro)
Costin Cocioaba (refresh.ro)
Cristian Manafu (manafu.ro)
Alexandru Negrea (alexandrunegrea.ro)
Orlando Nicoara (o.ro)
Ionut Oprea (clickio.ro)
Dragos Stanca (dstanca.ro)
Sorin Tudor (sorin-tudor.ro)
Bobby Voicu (bobbyvoicu.ro)

Lista mea se concentreaza pe un grup de oameni din Bucuresti. Voi continua cu o lista de bloguri din tara, relevante pentru lectura unui om de PR. Recomand toate aceste bloguri pentru ca ofera pulsul intamplarilor offline care sunt reflectate in online, evenimentele majore din social media, campaniile curente (e bine sa vezi ce fac altii, inclusiv concurenta) si cunostinte si informatii utile.

Dupa acest episod si cel oferit de Zoso, voi veni cu cel de-al treilea lucru pe care trebuie sa il stie un om de PR: “Cum interactionezi cu bloggerii”.

6 comentarii

  1. Dan says:

    Și trebuie spus undeva că un lucru obligatoriu în colaborarea cu oricare dintre acești oameni îl reprezintă să-i răspunzi în măsura posibilităților la mail (chiar dacă este un răspuns negativ).

  2. Emil says:

    Ai pus punctul unde trebuie Dan. 🙁

  3. Ticu says:

    si….siiiiii…..manafu.ro….merci de lista, cativa sunt chiar de pus la rss

  4. virgil says:

    Utila lista.

    @Dan: Cred insa ca si bloggerii trebuie sa raspunda la mail, chiar daca dau un raspuns negativ.

  5. Blogatu says:

    Felicitari Cristi pentru o lista utila. Nu ascund faptul ca mi-ar placea sa ma aflu pe o lista cu bloggerii din provincie, insa daca nu va fi asa inseamna ca mai am de invatat 🙂 M-am abonat deja la toate blogurile de mai sus.

  6. lista e ft. utila. dar de ce “cum interactionezi cu bloggerii?” e o categorie atat de diferita de jurnalisti? 🙂

Comentează